Stanovy SVJ

17.05.2011 16:25

 

Stanovy

Společenství vlastníků jednotek domu

Nad lesním divadlem 1114/16, Praha 4

(schváleny dne 12.5.2011)

 

Název společenství:

Společenství vlastníků jednotek domu Nad lesním divadlem 1114/16, Praha 4

Sídlo společenství:

Nad lesním divadlem 1114/16, 142 00 Praha 4  

                                                                                                                                                                     Čl. I.            
Základní ustanovení

Společenství vlastníků jednotek (dále jen společenství) je právnickou osobou, která vznikla na základě Zákona č. 72/1994 Sb. o vlastnictví bytů v aktuálním znění (dále jen Zákon).

1)      Předmětem činnosti společenství je zajišťování správy a provozu domu, oprav a rekonstrukcí společných částí domu a pozemků vymezených v prohlášení vlastníka, dále jen „správa domu“.

2)      Správou domu se rozumí zejména

a)     zajišťování provozu domu a pozemků, včetně technických zařízení a společných částí technických sítí, a to tak, aby stav společných částí domu umožnil jejich řádné užívání a užívání bytových jednotek v domě,

b)     zajišťování oprav a rekonstrukcí společných částí domu včetně havarijních oprav,

c)     zajišťování administrativní, operativně technické a revizní činnosti spojené se správou domu,

d)     vybírání záloh od vlastníků jednotek na náklady se správou domu, záloh na služby vázané k užívání bytových jednotek, popřípadě dalších příspěvků, pokud jsou z rozhodnutí vlastníků bytových jednotek vybírány,

e)     vedení účetnictví společenství o úhradě záloh vlastníky bytových jednotek a nákladů vzniklých se zajišťováním správy domu a dodávkou služeb vázaných k užívání bytových jednotek,

f)      zřízení finančního účtu u banky a uzavření pojistné smlouvy společných částí domu,

g)     uzavírání smluv s dodavateli služeb vázaných k užívání bytových jednotek,

h)     roční vyúčtování zálohových plateb (pro jednotlivé vlastníky jednotek)

i)      pojištění domu

j)      nájem společných částí domu a jednotek, které jsou ve spoluvlastnictví všech členů společenství

                                                                                                               Čl. II.         
Orgány společenství

1)      Orgány společenství jsou:

shromáždění vlastníků jednotek (dále jen „shromáždění"), výbor společenství (dále jen „výbor") a revizní komise.

2)      Členy výboru a revizní komise volí a odvolává shromáždění. Členem výboru nebo revizní komise může být zvolena pouze fyzická osoba starší 18 let, která je členem nebo společným členem tohoto společenství nebo je zmocněným zástupcem právnické osoby – člena společenství a má způsobilost k právním úkonům.  Je-li členem společenství SAKURA, bytové družstvo jsou na jeho návrh voleni tři členové výboru a jeden člen revizní komise, jako jeho zmocnění zástupci. Výbor je šestičlenný. Revizní komise má tři členy.

3)      Orgány společenství hlasují veřejně. Shromáždění může rozhodnout, že bude provedeno tajné hlasování. Funkční období členů výboru a revizní komise je 5 let. Končí též:

a)     písemným oznámením o odstoupení z funkce,

b)     odvoláním shromážděním vlastníků,

c)     zánikem členství u vlastníka jednotky.

4)      Výbor si volí předsedu. První zasedání výboru svolává jeho nejstarší člen, který také řídí jeho zasedání do zvolení předsed.Revizní komise si volí svého předsedu.

5)      Členům výboru a revizorům je poskytována odměna za výkon funkce; její výši schvaluje shromáždění.

                                                                                                              Čl. III.        
Shromáždění

1)      Do výlučné pravomoci shromáždění náleží rozhodování

a)    o věcech, které jsou obsahem prohlášení vlastníka budovy,

              b)    o změně stanov,

              c)    o uzavření smlouvy o zástavním právu k jednotkám se souhlasem příslušných                

                     vlastníků jednotek

d)     o změně účelu užívání stavby, o změně stavby, jakož i o podstatných změnách týkajících se společných částí domu,

e)     rozhodování o výši zálohy placené vlastníky jednotek na náklady spojené se správou společných částí domu, popřípadě dalších, pokud jsou tyto příspěvky z rozhodnutí vlastníků vybírány,

f)      stanovení výše odměny členů výboru a revizní komise,

g)     o schválení domovního řádu,

h)     o schvalování roční účetní uzávěrky,

i)      o schvalování rozpočtu společenství.

2)      Shromáždění svolává nejméně jedenkrát v kalendářním roce výbor. Shromáždění musí být svoláno rovněž na návrh vlastníků jednotek, kteří mají alespoň jednu čtvrtinu hlasů. Navrhovatelé musí uvést konkrétní program jednání.

3)      O svolání shromáždění musí být členové společenství písemně vyrozuměni nejméně 15 dní před konáním schůze shromáždění. Pozvánka musí obsahovat datum a hodinu, místo a program jednání schůze shromáždění. K pozvánce se připojují podklady k nejdůležitějším bodům jednání shromáždění nebo informace o tom, kde se může člen společenství s těmito podklady seznámit. Pozvánka se doručuje písemnou formou na adresu bydliště člena společenství vlastníků.

4)      Jednání shromáždění organizuje a řídí předseda výboru nebo člen výboru, kterého řízením shromáždění výbor pověřil. Podklady pro jednání shromáždění připravuje výbor.

5)      Shromáždění je schopné usnášení, jsou-li přítomni vlastníci jednotek, kteří mají většinu hlasů; k přijetí usnesení je zapotřebí nadpoloviční většiny hlasů přítomných vlastníků, pokud není v těchto stanovách určeno jinak.

6)      K přijetí usnesení shromáždění o věcech, které jsou obsahem prohlášení vlastníka budovy, o změně stanov a o tom, zda budou uzavřeny smlouvy o zástavním právu k jednotkám se souhlasem vlastníků příslušných jednotek, je zapotřebí tříčtvrtinové většiny hlasů přítomných vlastníků jednotek.

7)      K přijetí usnesení o změně účelu užívání stavby, o změně stavby, jakož i o podstatných změnách týkajících se společných částí domu je zapotřebí souhlasu všech vlastníků jednotek.

8)      V případech, kdy je podle zákona o vlastnictví bytů potřebný souhlas všech vlastníků jednotek dle odstavce 7 těchto stanov, může být tento souhlas vyjádřen jednotlivými členy společenství také mimo shromáždění písemně na jedné listině či na více listinách, které obsahují formulaci usnesení, datum, jména a podpisy členů společenství.

9)      Při hlasování rozhoduje velikost spoluvlastnických podílů vlastníků jednotek na společných částech domu. Spoluvlastníci jednotky mají jeden hlas. Při rovnosti hlasů, nebo nedosáhne-li se potřebné většiny, hlasuje se po dalším objasnění řešeného problému znovu. Je-li výsledkem tohoto opětovného hlasování rovnost hlasů nebo nedosáhne-li se potřebné většiny nebo dohody, rozhoduje na návrh kteréhokoliv vlastníka jednotky soud.

10)   Jde-li při hlasování o důležitou záležitost, může přehlasovaný vlastník jednotky požádat soud, aby o ní rozhodl (§ 11, odst. 3 Zákona).

11)   Z jednání shromáždění se pořizuje zápis, který musí obsahovat

a)     datum a místo konání shromáždění,

b)     přijatá usnesení,

c)     výsledky hlasování,

d)     námitky členů, kteří požádali o jejich zaprotokolování,

e)     označení spoluvlastníků jednotky, kteří hlasovali za společného člena.

Přílohu zápisu z jednání shromáždění tvoří podklady, které byly předloženy k projednávaným bodům.

                                                                                                        Čl. IV.         Výbor

1)      Výbor je statutárním a výkonným orgánem společenství.

2)       Výbor je usnášení schopný při účasti většiny členů. Každý člen má jeden hlas. Výbor rozhoduje nadpoloviční většinou hlasů přítomných členů. Při rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy.

3)      Za výbor jedná předseda výboru nebo výborem písemně pověřený člen výboru. Je-li pro právní úkon zapotřebí písemná forma, je nezbytný podpis předsedy a dalšího člena výboru.

4)      Pokud nejde o věci ve výlučné pravomoci shromáždění nebo pokud si rozhodování v určitých věcech shromáždění nevyhradilo, rozhoduje výbor. Výbor plní usnesení shromáždění a odpovídá mu za svou činnost. Výbor se schází podle potřeby, nejméně však čtyřikrát ročně. Výbor svolává jeho předseda nebo výborem pověřený člen výboru písemnou pozvánkou obsahující program jednání odeslanou na adresu bydliště členů výboru.

5)      Výbor zejména:

a)     jedná ve věcech správy domu, které nejsou ve výlučné pravomoci shromáždění nebo pokud si je shromáždění nevyhradilo,

b)     svolává shromáždění, připravuje podklady pro jeho jednání a řídí a organizuje jednání,

c)     rozhoduje o výši záloh na úhradu za jednotlivé služby a o způsobu rozúčtování úhrad za služby na jednotlivé vlastníky, není-li rozúčtování úhrad za služby stanoveno zvláštním právním předpisem,

d)     odpovídá za vedení účetnictví a sestavení účetní závěrky

e)     odpovídá za vedení písemností (vedení evidence členství), zápisů ze shromáždění, usnesení apod.,

f)      činí opatření k zajištění úhrady dluhů vlastníků jednotek na zálohách na výdaje spojené se správou domu a na služby spojené s užíváním bytové jednotky,

g)     předkládá jedenkrát ročně shromáždění zprávy o hospodaření společenství, o použití a stavu příspěvků na správu domu.

6)      Z jednání výboru se pořizuje zápis, který musí obsahovat

a)     datum a místo konání,

b)     přijatá usnesení,

c)     výsledky hlasování členů výboru,

d)     námitky členů výboru proti rozhodnutí výboru, kteří požádali o jejich zaprotokolování.

                                                                                                               Čl. V.         
Revizní komise

1)      Kontroluje, jak výbor společenství plní usnesení shromáždění vlastníků a svá usnesení, vyjadřuje se k účetní uzávěrce a k roční zprávě výboru o činnosti společenství. Podává shromáždění zprávu o výsledcích své kontrolní činnosti. Projednává stížnosti členů společenství na činnost společenství nebo jeho orgánů. Ověřuje, zda jsou činnosti výboru v souladu se stanovami SVJ a se zákonem o vlastnictví bytů.

2)      K zajištění své činnosti se zúčastňuje pověřený člen komise jednání výboru společenství. Členové revizní komise mají právo nahlížet do všech písemností společenství a požadovat od výboru potřebné informace.

3)      Revizní komise je schopná usnášení při účasti všech členů. Každý člen má jeden hlas. Revizní komise rozhoduje nadpoloviční většinou hlasů přítomných členů. Při rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy. Revizní komisi svolává její předseda písemnou pozvánkou obsahující program jednání odeslanou na adresu bydliště členů revizní komise.

                                                                                                              Čl. VI.        
Vznik a zánik členství ve společenství

1)      Členy společenství se stávají fyzické a právnické osoby, které nabyly vlastnictví jednotek v domě, a to dnem vzniku společenství nebo dnem nabytí vlastnictví jednotky.

2)      Členství ve společenství vzniká a zaniká současně s převodem nebo přechodem vlastnictví jednotky. Spoluvlastníci jednotek jsou společnými členy společenství.

                                                                                                             Čl. VII.       
Práva a povinnosti člena společenství

1)      Člen společenství má zejména právo:

         a)   účastnit se veškeré činnosti společenství,

               b)   volit a být volen do orgánů společenství, splňuje-li stanovené podmínky,

               c)    předkládat orgánům společenství návrhy a podněty ke zlepšení činnosti společenství,

 d)   nahlížet do všech podkladů týkajících se činnosti společenství a na svůj náklad žádat o

        pořízení kopie, opisu či výpisu z těchto podkladů               

2)      Člen společenství je povinen zejména:

a)     dodržovat stanovy a plnit usnesení orgánů společenství,

b)     řídit se při užívání společných částí domu, pozemku a společných zařízení domu právními předpisy, rozhodnutími orgánů společenství a pokyny výrobce či správce technických zařízení,

c)     neprodleně upozorňovat výbor nebo pověřeného vlastníka na závady vzniklé na společných částech domu, jakož i na jednání jiných osob a na další skutečnosti, které společné části domu poškozují, a dále podle svých schopností a možností působit proti takovému poškozování, včetně činnosti směřující k předcházení škod,

d)     hradit stanovené příspěvky na výdaje spojené se správou domu a to poměrně podle velikosti spoluvlastnického podílu na společných částech domu a ve výši stanovené shromážděním vlastníků,

e)     hradit stanovené zálohy na úhradu za dodávku služeb a energií vázané k užívání bytové jednotky a to ve výši stanovené výborem společenství a nedoplatky vyplývající z ročního vyúčtování těchto služeb,

f)      umožnit na předchozí vyzvání vstup do jednotky osobám pověřeným kontrolou, provádění oprav a úprav souvisejících se správou domu,

g)     odstranit na svůj náklad závady a poškození, které na jiných jednotkách nebo na společných částech domu a pozemku způsobil on sám nebo ti, kteří s ním jednotku užívají, nebo nájemci či podnájemci a příslušníci jejich domácností,

h)     zdržet se jednání, jímž by zasahoval do práv ostatních členů společenství a podstatně omezoval nebo neumožňoval výkon jejich práv,

i)      umožnit instalaci a údržbu zařízení pro měření tepla a vody v jednotce a umožnit odečet naměřených hodnot,

j)      oznámit bez zbytečného odkladu výboru nebo pověřenému vlastníkovi změny ve vlastnictví jednotky,

k)     oznamovat výboru případný pronájem bytové jednotky

 

3)   Úpravy, jimiž se mění vzhled domu, může člen společenství provádět jen se souhlasem všech 

      členů společenství. Úpravy, jimiž se mění vnitřní uspořádání domu a zároveň velikost   

      spoluvlastnických podílů na společných částech domu, může člen společenství provádět jen

      na základě smlouvy o výstavbě, uzavřené se všemi členy společenství.

                                                                                                             Čl. VIII.      
Hospodaření společenství a způsob nakládání s jeho majetkem

1)      Členové společenství jsou z právních úkonů týkajících se společné věci oprávněni a povinni v poměru odpovídajícím velikosti jejich spoluvlastnických podílů na společných částech domu

2)      Společenství spravuje společný majetek a svěřené peněžní prostředky vlastníků jednotek, které skládají členové společenství zálohově na náklady spojené se správou domu a zálohově na úhradu za služby vázané s užíváním bytových jednotek.

3)      Zálohy platí členové společenství měsíčně v částkách dle usnesení shromáždění, resp. výboru společenství. Úhrada se provádí formou SIPO na bankovní účet společenství. Částky jsou splatné do konce běžného měsíce. V případě prodlení s úhradou je člen společenství povinen uhradit poplatek z prodlení ve výši stanovené obecně závaznými právními předpisy. Zúčtovacím obdobím je kalendářní rok. Nevyčerpaný kladný zůstatek na zálohách na správu domu je převáděn do následujícího hospodářského období. Výsledek vyúčtování záloh na služby spojené s užíváním bytových jednotek je s každým vlastníkem bytové jednotky každoročně vypořádán.

4)      Společenství je povinno uplatňovat a vymáhat plnění povinností uložených členům společenství k tomu příslušným orgánem společenství a plnění závazků třetích osob vůči společenství. Výbor je oprávněn v případech opakovaného neplnění povinností členy společenství (nedodržování domovního řádu, stanov společenství), vymáhat na nich náhradu způsobené škody a v případě prodlení s plněním peněžitého závazku zaplacení úroků z prodlení nebo poplatku z prodlení.

5)      Společenství vede účetnictví podle zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů.

6)      Členové společenství ručí za závazky spojené s hospodařením společenství v poměru, který odpovídá velikosti spoluvlastnických podílů na společných částech domu.

                                                                                                              Čl. IX.        
Zánik společenství

Společenství zaniká v případě zániku domu a v případech uvedených v § 5 odst. 6 a 7 Zákona .


                                                                                                               Čl. X.         
Závěrečná ustanovení

V ostatních záležitostech, neupravených těmito stanovami, se společenství řídí ustanovením Zákona č.72/1994 Sb. v aktuálním znění a navazujícími právními předpisy.

Tyto stanovy nahrazují text vzorových stanov upravených Nařízením vlády č. 371 / 2004 Sb.

V Praze dne 12.5.2011

Tento text stanov je totožný s textem  předloženým na shromáždění Společenství vlastníků jednotek domu Nad lesním divadlem 1114/16, Praha 4 dne 12.5.2011 a takto tímto shromážděním schválený.

 

 

 

 

 

 

.................................................................

 

.....................................................................

Předseda výboru
Společenství vlastníků jednotek
domu Nad lesním divadlem 1114/16, Praha 4

 

Člen výboru
Společenství vlastníků jednotek
domu Nad lesním divadlem 1114/16, Praha 4